Orientačná ponuka


Zimný štadión Ondreja Nepelu - Oficiálne internetové stránky

Titulní stránka
facebook

Usporiadatelia a sponzori

  • WORLD CHAMPIONSHIP SLOVAKIA
  • Bratislava


Cesta: Titulka > Zimný štadión O. Nepelu

 

História zimného štadióna

historia štadiona
História "Starého" zimného štadióna, dnešného Zimného štadióna Ondreja Nepelu, sa začala písať v roku 1871 keď bola v Bratislave otvorená najstaršia striekaná ľadová plocha. Odvtedy boli korčuľovaniachtiví bratislavčania odkázaní na milosť a nemilosť počasia...
Postupne vzniklo niekoľko ďalších, rozmermi spôsobilých, plôch - na Edlovej, alebo Vazovovej ulici, na dvore kina Atlon, v Medickej záhrade na Prayovej ulici, ale hrávalo sa aj na jednom z umelých jazier na Železnej studničke.
Foto: Zastrešovanie zimného štadióna v roku 1958 (zdroj: Národné športové centrum)
 

 
 
V Bratislave však priaznivci korčuľovania dlho túžili po umelom klzisku. Impulzov na jeho vybudovanie bolo niekoľko. Či už programované senzačné stretnutie s americkými kanaďanmi z Massachussetts Rangers vo februári 1933 na prírodnom klzisku v Medickej záhrade, ktoré sa však napriek veľkému očakávaniu troch tisícov majiteľov vzácnych vstupeniek pre náhly odmäk nakoniec neuskutočnilo a američania odcestovali z Bratislavy bez toho, aby sa museli prezliecť do hokejového výstroja. Bratislavou otriasla aj veľká manifestácia za klzisko s umelým ľadom. Dňa 18. marca 1936 výustila nakoniec iniciatíva Berca Okoličányho, Michala Polóniho, architektov Čertvernikova a Nemessányiho do pochopenia nutnosti výstavby umelého klziska aj v orgánoch mesta Bratislavy. Nasledujúci rok vytvorilo mesto z dávok zo zábavy fond vo výške päťtisíc korún, ktorý poslúžil na začiatku budovania nového klziska. Prvé výkopy stavby nového klziska začali dňa 28. októbra 1939 za vtedajšou železničnou traťou povedľa Trnavskej cesty. A keď 8. novembra 1940 prišla veľká zásielka strojov na výrobu umelého ľadu od staviteľa Prvá brnenská (pôvodne určených pre poľské Katovice, kde sa však pre vojnový stav v Poľsku už nedostali) nič nebránilo tomu, aby táto pod vedením architekta J. Kordu klzisko dokončila tak, že ho v sobotu 14. decembra 1940 mohol vládny komisár Bratislavy Belo Kováč slávnostne uviesť do prevádzky.

Prvý umelý ľad na území Bratislavy vyskúšali najskôr dopoludnia hokejisti VŠ Bratislava a popoludní ju dostala k dispozícii korčuľujúca verejnosť za vstupné 3 koruny, vojaci, študenti a mládež platili vstupné polovičné. O týždeň, 21. decembra 1940, zohrali na prvom bratislavskom umelom klzisku prvé oficiálne hokejové stretnutie. Výber Bratislavy v ňom podľahol výberu vidieka 1:2, keď gól domácich strelil Chmel a obidva góly za víťazov strelil Javúrek.
Sektor pre divákov bol skromný, ľudia stáli okolo mantinelov na drevenej tribúne pre 300 divákov. Šatne pre hokejistov a krasokorčuliarov boli umiestnené na susednom kúpalisku.

V rokoch 1948 - 1949 boli okolo hracej plochy vybudované betónové tribúny pre až 11 tisíc stojacich divákov a tie veru málokedy zívali prázdnotou. Dokončením výstavby tribún sa tak klzisko zmenilo na prvý zimný štadión v Bratislave. Tento ostal nekrytý až do roku 1958, keď pri príležitosti konania majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní prekryli betónové tribúny strechou. Súčasne bola časť tribún zrekonštruovaná tak, že bolo vytvorených 4 800 miest na sedenie a 7 tisíc miest na státie. Z tohto dôvodu museli hokejisti Slovana Bratislava odohrať jesennú časť sezóny 1957 - 1958 na súperových klziskách.

K ďalšej veľkej rekonštrukcii štadióna došlo v rokoch 1990 - 1992, keď jeho vnútro bolo kompletne prestavané. A to nielen hľadisko, kde boli zrušené miesta na státie a bolo vytvorených 7747 miest na sedenie, ale aj plocha, kabíny, všetky technické priestory a hlavne, štadión dostal novú oceľovú strechu.

Aj v ďalších rokoch boli na štadióne postupne vykonané ďalšie úpravy vedúce k skvalitneniu a skultúrneniu prostredia pre divákov rôznych na ňom usporadúvaných podujatí. Tak boli postupne vybudované nové Sky boxy, Sky Lounge, boli zrekonštruované a prestavané Press Centrum, kabíny "A" družstva, juniorov, dorastu, vybudovaná nová kabína pre družstvo žien a nové technologické vybavenie vrátane informačnej video kocky.

"Starý zimák" - Zimný štadión Ondreja Nepelu predstavoval so svojimi dvomi umelými ľadovými plochami jeden z najlepších štadiónov na Slovensku. Po troch Majstrovstvách Európy a jedných Majstrovstvách sveta v krasokorčuľovaní, po troch Majstrovstvách sveta v hokeji ako aj po Majstrovstvách Európy v basketbale a stolnom tenise si opäť zaslúžil  ďalšiu rekonštrukciu k Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji 2011, ktorá sa začala v máji 2009.

Jej súčasťou je rozšírenie diváckej kapacity z pôvodných 8026 na  9953, ďalej zvýšenie bezpečnosti návštevníkov, rozšírenie prevádzkových priestorov, rekonštrukcia technológie, infraštruktúry vrátane odstránenia stĺpov v hľadisku. Rekonštrukcia obsahuje kompletnú zmenu strešnej konštrukcie, podporných stĺpov, ich nahradenie novou konštrukciou a celkom nové dispozičné riešenie zázemia haly s dvomi tréningovými plochami. Taktiež súčasťou rekonštrukcie bola realizovaná 2 podlažná garáž s kapacitou  372 parkovacích miest.
Priestor s tromi ľadovými plochami je vhodný pre organizovanie športových podujatí na medzinárodnej úrovni. Jednoduchá adaptovateľnosť hlavnej haly so zasúvateľnými tribúnami  je určená aj pre kultúrno - spoločenské podujatia. Pre tieto účely je objekt vybavený dostatočným množstvom bufetov, hygienických zariadení a veľkorysými prestávkovými priestormi pre divákov.

V rámci prác bolo potrebné vykopať 60 000 metrov kubických zeme, zbúrať 800 ton ocele či rozrezať a zničiť niekoľko tisíc metrov kubických betónu.
Zámerom rekonštrukcie bolo vytvoriť bohaté polyfunkčné prostredie zodpovedajúce špecifickým tradíciám tejto lokality a Bratislavy.
Zimný štadiónu Ondreja Nepelu po rekonštrukcii je pripravený hostiť ďalšie významné podujatia.
 
Zdroje: Igor Machajdík: Starý "zimák" mal šatne najprv na kúpalisku, Bratislava, Šport 10.05.2006, Jozef Kšiňan: Prvé umelé klzisko v Bratislave, Bratislava, osobné poznámky, 2006
Kontakt: Web redaktor
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 3.4.2011 / 3.4.2011

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vybraté odkazy


Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


web & redakčný systém  |  Prihlásiť sa  |  Registrovať sa  |  Mapa stránok